BLOG

[Slovníček] Administrace testů–zpracování výsledků. Online proctoring od A do Z

[Slovníček] Administrace testů–zpracování výsledků. Online proctoring od A do Z

Co znamená povinná kontrola zařízení, jak chápat offline režim nebo co patří mezi high-stakes zkoušky? Vysvětlujeme nejdůležitější pojmy, které souvisí s online proctoringovým nástrojem ScioLink. Stručně a srozumitelně.

Administrace testů: Na začátku spolupráce překlopíme vaše papírové testy do online verze. Pokud máte zájem, doporučíme nové úlohy založené např. na videu nebo audiu.

Bezpečnost dat: Nesbíráme biometrické údaje, neukládáme všechny informace z občanských průkazů a neshromažďujeme data o internetové historii uchazečů. K údajům, bez kterých se neobejdeme, má přístup jen omezený počet proškolených specialistů a ukládáme je v datovém úložišti Microsoft Azure na území EU. Potřebujeme jméno, příjmení, fotografii a datum narození (např. občanský průkaz), video a audio záznam zkoušky, videozáznam ze sdílené plochy uchazeče a e-mailovou adresu, přes kterou se uchazeč do ScioLinku přihlásí.

Customizace: Možnost připravit zkoušky na míru. Ve ScioLinku je míra customizace vysoká. Týká se např. poskytovaných služeb (jen testovací modul, testovací modul i s úvodní identifikací uchazečů, testovací modul, identifikace uchazečů a proctoring) nebo typu otázek (např. texty, obrázky, video, audio, otevřené, uzavřené úlohy, výběr z možností, přiřazování, označování atd.)

Díky ScioLinku nemusí studenti jezdit na prezenční přijímací zkoušky.

High-stakes zkoušky: Přijímací zkoušky, státnice, postupové zkoušky a podobné testy, ve kterých jde o hodně. Právě při nich je nezbytné zajistit férový průběh.

Hodnotitelé: Nejprve výsledky a záznamy zkoušek vyhodnotí umělá inteligence. Poté se ke slovu dostanou lidé. Každý záznam vidí jeden hodnotitel a případně jeden komisař (ten se ke slovu dostane, pokud hodnotitel potvrdí provinění odhalené umělou inteligencí). Rozdělení testů mezi hodnotitele stanovuje náhodný klíč.

Multijazyčnost: ScioLink pro vás přichystáme v jazyce, který potřebujete. 

Národní srovnávací zkoušky (NSZ): Největší přijímací zkoušky v Česku a na Slovensku. Ročně je absolvuje přibližně 25 tisíc studentů. V posledních letech mají uchazeči na výběr mezi klasickou prezenční formou a online variantou – online variantu umožňuje ScioLink.

Nebýt pandemie, online přijímačky by nebyly tak samozřejmé, říká Martin Drnek ze Scio >>

Offline režim: Na zdárný průběh zkoušky nemá vliv slabé připojení nebo výpadek internetu. ScioLink funguje i v offline režimu. Stačí, když je uchazeč online na začátku, kdy se mu do počítače nahrají veškerá data, a pak na závěr, kdy vyplněný test odevzdává.

Online proctoring (nebo také e-proctoring či remote proctoring): Vzdálený dohled nad průběhem zkoušky. Může (ale nemusí) obsahovat prvky umělé inteligence. Každý dodavatel přiděluje umělé inteligenci jinak důležitou roli – někdo na ni předává veškerou zodpovědnost, ScioLink umělou inteligenci používá jako asistenta, který urychluje vyhodnocení, šetří lidem práci a školám peníze.

Pomůcky: Přímo v aplikaci je integrovaná kalkulačka, poznámkový blok a zvýrazňovač. Dále máte možnost uchazečům do ScioLinku přidat jakékoliv studijní materiály a zdroje, např. tabulky. Například u testů z cizích jazyků lze pro účely otevřených otázek vložit virtuální klávesnici s abecedou v daném cizím jazyce. 

Ukázka, jak v aplikaci ScioLink vypadá kalkulačka. 

Povinná kontrola zařízení: Zaškolení uchazečů v práci se ScioLinkem. Pár dnů před testem jim pošleme odkaz na speciální stránku, kde se dozví veškeré detaily a prokliknou se do testovací aplikace – vyzkouší technické vybavení svého počítače, seznámí se s ovládáním, projdou zkušebním ověřením identity a zodpoví cvičné otázky.

Pravidla zkoušky: Délka testu, povolené pomůcky, možnost vracet se k již zodpovězeným otázkám a další pravidla vždy upravíme podle vašich očekávání.

Prostorová představivost budoucích architektů: prověřeno díky ScioLinku >>

Jak ScioLink vypadá a co uchazeče čeká?

Technická podpora: Před testem i v průběhu zkoušky jsou uchazečům k dispozici proškolení specialisté, kteří jim po telefonu pomohou s technickými problémy.

Technické požadavky: Aby testování proběhlo správně, stačí běžně vybavený počítač. Konkrétně to znamená: operační systém Windows 10 nebo Windows 11 (pouze x64); macOS Sierra 10.12 nebo novější , připojení k internetu download alespoň 5 Mbps (upload 1 Mbps), procesor alespoň dual-core 2.0 GHz a 8GB RAM, internetový prohlížeč v nejnovější verzi Google Chrome, povolené využití JavaScript, cookies, HTML 5, rozlišení displeje nejméně 1024x768px, webová kamera v rozlišení alespoň 480x360px, mikrofon (obojí může být vestavěné i externí), webkamera/notebook musí umožňovat manipulaci tak, aby bylo možné natočit 360° pohled do místnosti, alespoň 2 GB volného prostoru na disku pro záznam a ukládání dat v průběhu zkoušky (v případě výpadku připojení se záznam odesílá se zpožděním).

Státnice, rozřazení studentů podle úrovně znalosti a jazyka a další situace, kdy se hodí online proctoring >>

Umělá inteligence (AI): Algoritmy umělé inteligence prochází audio i video záznamy ze zkoušky. Označí podezřelá místa, která posléze zkontroluje proškolený specialista. Umělou inteligenci pro ScioLink vytváří česko-slovenský startup Born Digital. Jejich práce využívají velké firmy jako ČEZ, AXA, Innogy nebo SAZKA.

Zpracování výsledků: Po ukončení zkoušky vše vyhodnotíme. Nejprve AI projde veškeré záznamy, na krizová místa se podívají odborníci a rozhodnou, jestli skutečně došlo k porušení pravidel. Škole zašleme kompletní výsledky v domluveném formátu obvykle do 7 dnů a označíme výsledky uchazečů, kteří se provinili proti pravidlům.

Stáhněte si whitepaper o proctoringu

Principy vzdáleného dohledu při high-stakes zkouškách jsme detailně popsali ve whitepaperu. Stáhněte si ho zdarma z této stránky, ať znáte přínosy i rizika online zkoušení.

PRVNÍ KROK JE NA VÁS

Vším vás provedeme

Kontaktujte nás