Blog

Online testování v praxi

Zajímá vás, jak funguje online testování v praxi na straně studentů i fakult? Přečtěte si články, rozhovory a případové studie o našich zkušenostech, novinkách a trendech z této oblasti, které pro vás pravidelně připravujeme.

Vyfiltrujte si článek, který vás zajímá
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
přijímací zkoušky

High-stakes zkoušky v zahraničí: trendy a srovnání

Přijímačky, státnice, maturita nebo jazykové testy s mezinárodně uznávanou certifikací. Tzv. high-stakes zkoušky označují testování, při kterém jde opravdu o hodně. V posledních letech prochází oblast turbulentním vývojem a Česko se pohybuje v hlavním proudu. Jak řeší high-stakes testy v cizině a které zahraniční zkušenosti ovlivňují vývoj ScioLinku?

přijímací zkoušky

Přijímačky na vysokou: jak to děláme, aby byly fér

Online varianta přijímacích zkoušek na vysokou školu je srovnatelná s offline verzí. Otázky navíc koncipujeme tak, abychom v testu maximálně snížili rozdíly mezi různými skupinami – muži, ženami, běžnými uchazeči nebo studenty se speciálními potřebami. Zjistěte, jak ve Scio zajišťujeme, aby byly testy pro všechny férové.

rozhovor

Při přípravě testu si stanovte, co chcete měřit, a sbírejte zpětnou vazbu, radí specialistka ze Scio

Usednete k počítači, vymyslíte pár otázek, testy vytisknete a za 20 minut máte hotovo. Chyba lávky. Ohledně tvorby testů koluje spousta mýtů. Zeptali jsme se Lenky Fiřtové, která se ve Scio podílí na vývoji Národních srovnávacích zkoušek (NSZ), co tato disciplína obnáší a na co si dát pozor, aby testy byly férové.

testování

Jak připravujeme testy na vysoké školy

Příprava testu pro Národní srovnávací zkoušky zabere déle než rok a podílí se na ní desítky specialistů – akademici, pedagogové ze středních škol, odborníci z praxe i úspěšní řešitelé, kteří v minulých letech test dokončili s percentilem 95 a vyšším. Co je to specifikace, proč neslevíme z pilotáže testů a jak evidujeme využití jednotlivých úloh? Zjistěte, jak ve Scio postupujeme, když vytváříme test.

testování

Využíváme unikátní know-how, aby naše testy nestály na vodě

Za profesionálně připraveným testem stojí teorie i metodika. Scio se vytvářením testů a realizací zkoušek zabývá už téměř 30 let. Díky tomu máme ve ScioLinku ohromnou výhodu – kdykoliv připravujeme test, máme k ruce prověřené know-how těch nejlepších specialistů v Česku. Seznamte se s důležitými pojmy, které s měřením výsledků vzdělávání (tzv. Educational Assessment nebo také Educational Measurement) souvisí.

přijímací zkoušky

Vyhazov od online zkoušky: jak mu zabránit

K vyloučení uchazečů při online formě Národní srovnávací zkoušky (NSZ) dochází jen výjimečně. A obvykle je příčinou chyba, nikoliv vědomé porušení pravidel. Přečtěte si, na co si dát pozor, aby k chybě nedošlo a váš den D proběhl v co největším klidu.

přijímací zkoušky

Nejčastější dotazy studentů před online zkouškami

Někdo se zajímá, jestli jeho počítač splní minimální požadavky, jiný se ptá na dostupnost technické podpory během testu nebo na roli umělé inteligence. Sepsali jsme FAQ od studentů, kteří se hlásí na online variantu Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) nebo absolvují přijímačky na míru na některou z českých či slovenských fakult, které používají ScioLink.

rozhovor

Umělá inteligence už není výhoda, ale nutnost, říká Tomáš Malovec z Born Digital

Nesmírně důležitou součástí ScioLinku je umělá inteligence, která dohlíží na férovost zkoušek. Abychom měli opravdu schopného AI pomocníka, spojili jsme se při vývoji s českou firmou Born Digital. Vyzpovídali jsme jejího zakladatele a jednatele Tomáše Malovce, abychom vám představili, jak nad AI přemýšlí a co se díky práci na ScioLinku naučil.

přijímací zkoušky

[Slovníček] Administrace testů–zpracování výsledků. Online proctoring od A do Z

Co znamená povinná kontrola zařízení, jak chápat offline režim nebo co patří mezi high-stakes zkoušky? Vysvětlujeme nejdůležitější pojmy, které souvisí s online proctoringovým nástrojem ScioLink. Stručně a srozumitelně.

přijímací zkoušky

Proč u přijímacích zkoušek na vysokou školu zvolit online variantu

Přijímačky se blíží a je naprosto přirozené, že cítíte nervozitu. Mají to tak všichni. Pokud vás čekají Národní srovnávací zkoušky (NSZ) a rozhodujete se mezi klasickým testem v učebně, nebo online variantou, máme pro vás několik argumentů, ať vyberete správně.

umělá inteligence

Regulace AI ve vzdělávání? Ano, ale nelze na ni pohlížet jako na univerzální riziko, jsou tam velké rozdíly

Jak se na regulaci AI ve vzdělávání díváme ve Scio? Vyzpovídali jsme vedoucího rozvoje platformy pro online testování ScioLink, Martina Drnka.

přijímací zkoušky

Online zkoušky: kdy se vyplatí nejvíc

Největší přínos má online testování se vzdáleným proctoringem u přijímaček na vysoké školy, státnic a podobných high-stakes zkoušek. Uplatnění ale najde i při rozřazování studentů podle jazykových znalostí nebo ve firemním vzdělávání. Zjistěte, kdy pro vás má řešení jako ScioLink smysl.

rozhovor

Nebýt pandemie, online přijímačky by nebyly samozřejmost, říká Martin Drnek ze Scio

O začátcích online testování v Česku, cestě k vlastní technologické platformě i potřebě dát mantinely umělé inteligenci. Vyzpovídali jsme vedoucího projektu ScioLink Martina Drnka.

umělá inteligence

Umělá inteligence nerozhoduje sama. Ale významně pomáhá lidem

Umělá inteligence (AI) potřebuje mantinely. Proto vítáme snahu Evropského parlamentu stanovit přehledné prostředí pro využití AI ve vzdělávání. Naše proctoringové řešení využívá AI při dohledu na regulérnost testu – umělá inteligence je však pouze pomocník, který usnadňuje práci lidem. Právě ti, proškolení hodnotitelé, rozhodují, jestli uchazeč hrál podle pravidel.

testování

Online testování v jazykovce usnadní studentům přístup k nezbytnému certifikátu

Aby se mohl cizinec zapsat k vysokoškolskému studiu v češtině nebo slovenštině, potřebuje doložit znalost jazyka. Díky online testování se vzdáleným proctoringem složí zkoušku i na dálku a do střední Evropy dorazí už s nezbytným jazykovým certifikátem v ruce. Jazykovým školám se tím otevírá trh, na který to doposud měly daleko.

přijímací zkoušky

Přijímací zkoušky v cizině: co obnáší pro české fakulty a jak je zefektivnit

Logistická operace se vším všudy. To jsou přijímačky na vysokou školu, které fakulty pořádají přímo v zahraničí. Příprava zabere vyšší desítky hodin času, zaměstnanci často létají přes půl světa a komplikovaná je pro univerzitu i komunikace s uchazeči. Zjistěte, jak vám pomůže online řešení přijímacích zkoušek.

přijímací zkoušky

Aby studenty nic nepřekvapilo: technická podpora při online testu

Přijímací zkouška na vysokou školu bývá pro většinu studentů první zkušenost s opravdu důležitým online testem. Aby se při práci se ScioLinkem cítili komfortně, máme vyladěnou podporu, která je jim k dispozici před zahájením zkoušky i v jejím průběhu.

testování

Online testování přes ScioLink si poradí i s výpadky internetu

Pokud v průběhu přijímací zkoušky vypadne internet, nevadí. Díky chytře zvoleným technologiím si toho uchazeč o studium vůbec nevšimne. Zjistěte, proč ScioLink funguje i bez připojení k internetu.

case study

Online přijímačky na lékařskou fakultu v Martině: více uchazečů o studium a místo 30 lidí řeší testy pouze 4 zaměstnanci

Od pandemie spolupracujeme s Jesseniovou lékařskou fakultou UK v Martině. Zajišťujeme online přijímací zkoušky na studijní programy ve slovenštině i angličtině. Díky ScioLinku řeší přijímačky jen zlomek zaměstnanců a počet uchazečů o studium vzrostl o 5 %. Přečtěte si detaily dlouhodobé spolupráce se slovenskou univerzitou.

case study

Otestovali jsme prostorovou představivost budoucích architektů a ušetřili zaměstnancům FA VUT v Brně desítky hodin práce

Součástí přijímaček na brněnskou architekturu je test prostorové představivosti. Dříve ho studenti vyplňovali na papíře, díky ScioLinku to však v roce 2022 zvládli online z domova. Více než 400 uchazečů o bakalářské studium tak nemuselo na otočku jezdit do Brna a fakulta ušetřila přibližně hodně času při organizaci zkoušky. Zjistěte detaily o spolupráci s Fakultou architektury VUT v Brně.

přijímací zkoušky

Jak studenti vnímají online a offline přijímací zkoušky a jak díky zpětné vazbě zlepšujeme ScioLink

rozhovor

Zajišťujeme férové podmínky u přijímaček, podvádět chtějí jen jednotky studentů

Když se zástupci fakult vyhodnocujeme průběh přijímací zkoušky, nejvíc je překvapí, jak hladce test proběhl a co všechno už nemusí dělat. Při přemýšlení nad ScioLinkem však realisticky zvažte, jak je vaše instituce připravená na inovace. Zjišťovali jsme od Jáchyma Vintra a Johany Šperlové, pro koho se ScioLink hodí, jakou roli sehrál ve vývoji covid a jaké jsou s testovací platformou plány do budoucna.

testování

Jak zajišťujeme bezpečnost osobních údajů studentů při online testování

Před zkouškou se musí každý student identifikovat průkazem s fotkou a při testu zaznamenává webová kamera okolí jeho pracovního místa. Kvůli tomu se k nám dostane množství dat. K jejich ochraně používáme moderní technologie a dodržujeme přísné bezpečnostní principy. I díky tomu jsme získali ocenění Tech Champion 2021 od prestižních Financial Times.

proctoring

Co je to proctoring a jak usnadňuje online testování

Při prezenčních testech dohlíží na regulérnost pedagog nebo proškolený specialista. Pokud ale přijímací zkouška na vysokou školu nebo podobně důležitý test probíhá vzdáleně přes počítač, zajišťuje kontrolu online proctoring. Zjistěte, co tento způsob dohledu obnáší, jak funguje, pro který typ zkoušek se hodí nebo jakou roli má umělá inteligence (AI).

testování

Jak covid posunul online výuku o několik let kupředu

Více než 1,2 miliardy žáků a studentů se v průběhu pandemie vzdělávalo z domova. V důsledku toho se způsob vzdělávání dramaticky změnil, výrazně se rozšířila online výuka a vyvinul se větší tlak na školy k adaptaci na digitální technologie...

testování

Od Amose po hybridní vzdělávání

Technologie v poslední době zásadně ovlivňují oblast vzdělávání. Přispěly i k rozvoji hybridní výuky, jejíž kouzlo objevily mnohé instituce a rozhodly se pro její zavedení. Co přesně však tento pojem znamená a co to obnáší?...

testování

Srovnání obtížnosti zkoušek na papíře a v online rozhraní a jak rozdílům předcházet

Při zajišťování přijímacích testů v online prostředí je pro nás důležité, aby úroveň obtížnosti zůstala stejná jako u papírových variant. Podle některých studií může rozhraní (papír vs. online) mít na obtížnost testů vliv – například na papíře mohou lidé číst rychleji než na obrazovce. Chtěli jsme zjistit, jak na tom jsou konkrétně naše testy administrované v rámci Národních...

PRVNÍ KROK JE NA VÁS

Vším vás provedeme

Kontaktujte nás